Atrakcje turystyczne


Film prezentujący Wiele i warunki turystyczne

Jezioro Wielewskie i położone nad nim letnisko stają się coraz atrakcyjniejszym celem wakacyjnego wypoczynku. To zasługa odpowiedniej infrastruktury. Wyremontowane chodniki i drogi wokół jeziora zachęcają do spacerów. Stylowe wiaty, altanki, ławki oraz duży plac zabaw dla dzieci zachęca do aktywnego wypoczynku. Zadbano także o efektowne oświetlenie oraz miejsca postojowe i parkingowe. Nowe oblicze zyskały place przy amfiteatrze oraz przed domem kultury. Teren wokół jeziora stał się areną nowych wydarzeń kulturalnych, takich jak warsztaty teatralne dla młodzieży z powiatu kościerskiego. Odbywają się tu również pikniki, koncerty i inne imprezy plenerowe.

Miejsca które warto odwiedzić

Poniżej znajduje się lista miejsc, które można odwiedzić podczas pobytu u nas. Na kaszubskich terenach mieści się wiele obiektów zabytkowych, prawie każdy nich ma swoją własną legendę, ktorą warto poznać.

Kalwaria Wielewska

Kalwaria WielewskaJest jedyną Kalwarią w diecezji Pelplińskiej. Powstała z inicjatywy miejscowego proboszcza – księdza Szydzika. Zamysł założenia Kalwarii narodził się najprawdopodobniej około roku 1905, choć pierwsze starania o pozwolenie na budowę datowane są dopiero na rok 1915. W skład Kalwarii wchodzą 23 obiekty: 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, święte schody, ambona, pustelnia. Pod względem wielkości i formy kaplice są bardzo zróżnicowane i nawiązują do nurtu architektury modernistycznej. Od 1962 roku Kalwaria Wielewska wpisana jest do rejestru zabytków.

Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu

Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu
Muzeum znajduje się przy Domu Kultury we Wielu. Można tam zobaczyć elementy kultury materialnej Kaszub, choćby przepiękne kolekcje rogów do tabaki, form do masła, ale także oryginalnych haftów będących dziełem Leonarda Brzezińskiego – znanego na Kaszubach hafciarza.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich
Skansen, w którym zgromadzono ponad 40 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub oprócz pasa nadmorskiego. Zajmuje 22 ha i jest on podzielony na 6 sektorów odpowiadających 5 obszarom Kaszub, oraz sektor zawierający obiekty użyteczności społecznej: drewniany, XVII-wieczny kościółek przeniesiony ze Swornychgaci, szkołę ze wsi Więckowy, tartak ze Staniszewa oraz kuźnię z Linii

Dom „do góry nogami” w Szymbarku

Dom w Szymbarku.
Jeżeli szukacie prawdziwego ducha Kaszub, miejsca, gdzie wielowiekowa Polska tradycja łączy się z atrakcyjną ofertą turystyczną, przygotowaną zarówno dla turysty indywidualnego jak i grup zorganizowanych lub instytucjonalnych, to nie możecie przejść obojętnie obok propozycji przygotowanej przez Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Kręgi Kamienne w Odrach

Kręgi Kamienne w OdrachOdry to najbardziej znane i świetnie zachowane cmentarzysko kręgów kamiennych, które stanowi jedno z cenniejszych tego typu krajobrazów kulturowych w Europie. Rezerwat Kręgi Kamienne w Odrach i znajdująca się tam stała ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza co roku przyciąga wielu turystów. Ekspozycja ta składa się z dwóch części: w pierwszej zaprezentowano najcenniejsze znaleziska archeologiczne, dokumentujące kulturę materialną i duchową Gotów, pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych (ceramikę, biżuterię, przybory i narzędzia), makietę cmentarzyska, plansze objaśniające, rekonstrukcje grobów.

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich.Po długich staraniach pracowników Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz dzięki finansowemu wsparciu EkoFunduszu i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na terenie stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich stanęła wieża widokowa o wysokości 35,6 m i konstrukcji drewnianej z drewna modrzewiowego, z trzema platformami widokowymi usytuowanymi na wysokości 10, 20 i 30 m, a tuż przy niej wiata edukacyjna. Z wieży można podziwiać panoramę Wdzydz Kiszewskich i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim.
Dzięki spółce PTTK „Mazury” na ostatniej platformie widokowej na wieży zainstalowano lunetę, która przybliża teren obserwatorom.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Muzeum w Będominie.Muzeum Hymnu Narodowego w Bedominie Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku powstało w 1978r, mieści się w dworze z XVIII wieku, w ktorym urodził się Józef Wybicki, autor słów polskiego Hymnu Narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym malowniczo położonym Dworze gromadzone są pamiątki po Józefie Wybickim. W bogatych zbiorach Muzeum znajdziemy m.in. meble, dywany, dziewiętnastowieczne kilimy i obrazy o tematyce patriotycznej z okresu powstan narodowych, dzieła literackie i plastyczne.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w KościerzynieMuzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna – znajduje się w Kościerzynie przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Parowozownia zaprzestała działalności operacyjnej z dniem 1 stycznia 1991, kiedy to straciła samodzielność i stała się częścią lokomotywowni w Gdyni. Otwarcie skansenu nastąpiło w listopadzie 1992. W dniu 24 lipca 2009 spółka PKP Cargo przekazała placówkę muzealną Muzeum Ziemi Kościerskiej, jako oddział pod nazwą Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Skansen odwiedzany jest przez ponad 30 tysięcy osób rocznie.

Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu

Muzeum Gospodarstwa WiejskiegoMuzeum powstało w 2002 roku. Mieści się w kościele poewangielickim pochodzącym z 1865 roku, który już od 1945 r. nie pełni funkcji sakralnych. Obecnie w Muzeum znajduje się 170 eksponatów. Wśród nich można oglądać takie stare sprzety domowe jak: magiel, naczynia kuchenne, drewniane łóżka, wirówki, kilka rodzji kierzenek, drewnianą beczkę, kopankę, szafę ubraniową, stół do sypialni, wagi, dezmar do ważenia, koryto na ciasto, kolebki, kilka foremek do masła, tabacznik z donicą, żelazka z duszą, kołowrotki do wełny, motowidła. Ze sprzętów gospodarskich są: noże do cięcia torfu i szyndli, lada (lóda) do slomy przy sieczkarce, sieczkarka, 2 wialnie (klaper), 2 młockarnie konne, kamienie do śrutownika, kierat (rozwerk), wóz konny, 2 konne wagi do wozu, cepy, drabiny do żniwnego wozu, uprzęże konne, orczyki, parniki do kartofli, dryszmel, drewniana pompa, cierlica do lnu i inne drobne narzędzia.

Aktywny wypoczynek na Kaszubach!

Lot paralotnią nad Jeziorem Wdzydzkim

Nie interesują państwa muzea, ani zwiedzanie obiektów turystycznych? W naszej ofercie przewidujemy również organizację różnych form aktywnego wypoczynku, takich jak:

  • Spływy kajakowe Brdą
  • Jazda konna (szkółka)
  • Paintball
  • Jazda quadem po torze wyczynowym
  • Gra na korcie tenisowym, boisku piłkarskim
  • Wspinaczka, park linowy
  • Sporty motorowodne
  • Loty paralotnią ( organizowane przez profesjonalistę )
  • Serdecznie zapraszamy!

Jazda quadem po terenach leśno-bagiennych.