ładowanie mapy - proszę czekać...

Wielewski Cypel 53.927200, 17.845058 Wielewski Cypel Domki letniskowe Pokoje gościnne ul. Derdowskiego 66 83-441 Wiele www.wielewskicypel.pl

Podstawowe odległości:

  • jezioro: domki: 50m – 200m
  • las: 100m – liczne ścieżki rowerowe prowadzące przez piękne krajobrazy
  • kawiarnia/karczma/restauracja: 800m
  • sklep: domki – 100m, pokoje – 0m (sklep znajduje się w budynku)
  • PKS: 500m
  • PKP: 5km
  • stacja benzynowa: 1,5 km
  • plaża strzeżona/gminna: 900m

 

Lokalizacja


Jezioro Wielewskie i okolice

Widok na jezioro z lotu ptaka.

Położenie Wiela jest niepowtarzalne dzięki lokalizacji nad Jeziorem Wielewskim, otoczonym od południa wzgórzami, tworząc malowniczy krajobraz. Pierwsze z nich, Biała Góra, przegląda się w małym Jeziorze Ciepłym, które jest często odwiedzane przez wędkarzy. W kierunku północno-zachodnim znajdują się Chełmice – najwyższe wzniesienie w okolicy. W kierunku zachodnim tuż za wsią i jeziorem ciągną się lasy będące wspaniałym miejscem dla grzybiarzy. Na północy i wschodzie rozciągają się pola, urozmaicone wzgórzami kęp leśnych i dolinami łąk, bagien i stawów. W sumie okolice Wiela stanowią piękny krajobraz Pojezierza Kaszubskiego, którego nie spotkamy nigdzie indziej indziej i jest doskonałym miejscem na spędzenie urlopu (sprawdź bazę noclegową Wiela)

Czystość naszego jeziora

Dla wędkarzy

Jezioro Wielewskie – jezioro morenowe w województwie pomorskim , powiecie kościerskim i gminie Karsin. Nad akwenem leży miejscowość Wiele. Jest to zbiornik na Pojezierzu Kaszubskim , a dokładniej na równinie Charzykowskiej. Powierzchnia jeziora wynosi ( z różnych źródeł) od 152 do 157 hektarów. Średnia głębokość wynosi około 12 metrów , a maksymalna przekracza 40 metrów. Woda w akwenie jest czysta – zaliczona do I klasy czystości. Obecnie jezioro Wielewskie nie należy do PZW . Należy wykupić osobne zezwolenie – około 25 złotych za tydzień wędkowania. W zbiorniku występują drapieżniki oraz białoryb. Występują tu takie gatunki ryb jak okonie , węgorze , szczupaki , płocie , leszcze , wzdręgi , liny i ukleje. Zapraszam nad tą ciekawą i rybną wodę.

Piotr Czapiewski, portal wedkuje.pl

Jezioro Wielewskie zostało ujęte przez ranking portalu czystejeziora.pl jako krystalicznie czyste. Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że w jeziorze można spotkać raki (obecność raków w akwenach wodnych świadczy o wysokiej czystości wody). Oto fragment artykułu:

Plaża gminna i deptak.

[…]miejsce, które naszą ekipę kompletnie zaskoczyło (spodziewaliśmy się małego jeziorka leżącego niedaleko słynnego jeziora Wdzydze – tak to wyglądało na mapie, a zastaliśmy kryształowo czyste, bajeczne jezioro z piękną, zadbaną linią brzegową, którą niemal dookoła można przejść spacerkiem).

 

Dla piechurów i rowerzystów: warunki fantastyczne. Szerokie i wąskie na przemian ścieżki wokół jeziora zachęcają do wycieczek, w okolicy dużo lasów i bajecznej przyrody. Koniecznie trzeba się tu wybrać na długi spacer (aparat obowiązkowy: w okolicy sporo ptaków, a kolor wody w jeziorze warty uwiecznienia na fotografii).

Jezioro Wielewskie

Dla kajakarzy: bardzo dobre warunki – bo choć wprawdzie nie ma tu wielu zatoczek, czy półwyspów, które można by opłynąć, to przejrzystość wody jest tak duża, że aż prosi się by włożyć do jeziora wiosło czy wyskoczyć i popływać.

Nasza ekipa znalazła tu w lipcu 2012 „truchło” całkiem świeżego raka, który z odrobiną naszej pomocy „pozował” do zdjęcia: niezbity dowód na czystość wody w jeziorze Wielewskim!
Ze względu na dużą czystość i kapitalną widoczność polecamy to jezioro również nurkom.