Atrakcje w Wielu

Co robić nad Jeziorem Wielewskim?

Co możemy dla Ciebie zorganizować?


Jezioro Wielewskie i położone nad nim letnisko stają się coraz atrakcyjniejszym celem wakacyjnego wypoczynku. To zasługa odpowiedniej infrastruktury; wyremontowane chodniki i drogi wokół jeziora zachęcają do spacerów. Stylowe wiaty, altanki, ławki oraz duży plac zabaw dla dzieci zachęca do aktywnego wypoczynku.

Teren wokół jeziora stał się areną nowych wydarzeń kulturalnych, takich jak warsztaty teatralne dla młodzieży z powiatu kościerskiego. Odbywają się tu również pikniki, koncerty i inne imprezy plenerowe.

Zadbano także o efektowne oświetlenie oraz miejsca postojowe i parkingowe. Nowe oblicze zyskały place przy amfiteatrze oraz przed domem kultury.

W naszej ofercie przewidujemy organizację różnych form aktywnego wypoczynku, takich jak:

  • Spływy kajakowe Brdą
  • Jazda konna (szkółka)
  • Paintball
  • Jazda quadem po torze wyczynowym
  • Gra na korcie tenisowym, boisku piłkarskim
  • Wspinaczka, park linowy
  • Sporty motorowodne
  • Loty paralotnią ( organizowane przez profesjonalistę )

W okolicy znajduje się także klub nocny Next w którym co każdą sobotę odbywają się imprezy z udziałem znanych DJ i zaproszonych gwiazd.

Dla wędkarzy


Jezioro Wielewskie – jezioro morenowe w województwie pomorskim , powiecie kościerskim i gminie Karsin. Nad akwenem leży miejscowość Wiele. Jest to zbiornik na Pojezierzu Kaszubskim , a dokładniej na równinie Charzykowskiej. Powierzchnia jeziora wynosi ( z różnych źródeł) od 152 do 157 hektarów. Średnia głębokość wynosi około 12 metrów , a maksymalna przekracza 40 metrów. Woda w akwenie jest czysta – zaliczona do I klasy czystości. Obecnie jezioro Wielewskie nie należy do PZW . Należy wykupić osobne zezwolenie – około 25 złotych za tydzień wędkowania. W zbiorniku występują drapieżniki oraz białoryb. Występują tu takie gatunki ryb jak okonie , węgorze , szczupaki , płocie , leszcze , wzdręgi , liny i ukleje. Zapraszam nad tą ciekawą i rybną wodę.

Piotr Czapiewski, wedkuje.pl

Miejsca, które warto odwiedzić


Kalwaria Wielewska

Kalwaria Wielewska

Od 1962 roku wpisana do rejestru zabytków. W skład Kalwarii wchodzą 23 obiekty - 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, święte schody, ambona, pustelnia.

Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu

Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu

Muzeum znajduje się przy Domu Kultury we Wielu. Można tam zobaczyć elementy kultury materialnej Kaszub, choćby przepiękne kolekcje rogów do tabaki, form do masła, ale także oryginalnych haftów będących dziełem Leonarda Brzezińskiego – znanego na Kaszubach hafciarza.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen, w którym zgromadzono ponad 40 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub oprócz pasa nadmorskiego.

Dom „do góry nogami” w Szymbarku

Dom „do góry nogami” w Szymbarku

Drewniany dom postawiony do góry nogami w którym krótki pobyt może skutkować zaburzeniami równowagi.

Kręgi Kamienne w Odrach

Kręgi Kamienne w Odrach

Ekspozycja w której zaprezentowano najcenniejsze znaleziska archeologiczne, dokumentujące kulturę materialną i duchową Gotów, pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych (ceramikę, biżuterię, przybory i narzędzia), makietę cmentarzyska, plansze objaśniające, rekonstrukcje grobów.

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Z wieży można podziwiać panoramę Wdzydz Kiszewskich i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Powstałę w 1978r, mieści się w dworze z XVIII wieku, w ktorym urodził się Józef Wybicki, autor słów polskiego Hymnu Narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna – znajduje się w Kościerzynie przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego.

Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu

Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu

Obecnie w Muzeum znajduje się 170 eksponatów. Wśród nich można oglądać takie stare sprzety domowe jak; magiel, naczynia kuchenne, drewniane łóżka, wirówki, kilka rodzji kierzenek, drewnianą beczkę, kopankę i inne ciekawe przedmioty z dawnych okresów gospodarstaw domowego.