Lokalizacja

Kompleksu Wielewski Cypel

Wiele - malownicza wieś na Kaszubach


Położenie Wiela jest niepowtarzalne dzięki lokalizacji nad Jeziorem Wielewskim, otoczonym od południa wzgórzami, tworząc malowniczy krajobraz. Pierwsze z nich, Biała Góra, przegląda się w małym Jeziorze Ciepłym, które jest często odwiedzane przez wędkarzy.

W kierunku północno-zachodnim znajdują się Chełmice – najwyższe wzniesienie w okolicy. W kierunku zachodnim tuż za wsią i jeziorem ciągną się lasy będące wspaniałym miejscem dla grzybiarzy. Na północy i wschodzie rozciągają się pola, urozmaicone wzgórzami kęp leśnych i dolinami łąk, bagien i stawów.

W sumie okolice Wiela stanowią piękny krajobraz Pojezierza Kaszubskiego, którego nie spotkamy nigdzie indziej indziej i jest doskonałym miejscem na spędzenie urlopu

Jezioro Wielewskie zostało ujęte przez ranking portalu czystejeziora.pl jako krystalicznie czyste. Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że w jeziorze można spotkać raki (obecność raków w akwenach wodnych świadczy o wysokiej czystości wody). Ze względu na dużą czystość i widoczność polecamy to jezioro również nurkom.

Punkty


Mapa dojazdu